Prosty krem z kalafiora

Prosty krem z kalafiora

Wartość odżywcza kalafiora

Gwiazdą dzisiejszego wieczoru jest kalafior ! ⭐️ To niesamowicie zdrowe warzywo zawiera między innymi: sód, potas, magnez, wapń, mangan, żelazo, miedź, cynk, fosfor, fluor, chlor, jod, karoteny, witaminy: C, K, B1, B2, B6 oraz kwasy: nikotynowy, pantotenowy i jabłkowy. Kalafior, jak większość warzyw kapustnych, ma także w swoim składzie sulforafan, czyli związek wykazujący działanie przeciwnowotworowe poprzez oddziaływanie na enzymy powiązane z reakcjami neutralizacji czynników rakotwórczych. Kalafiora można przyrządzić na wiele sposobów… jednak ja wybrałam najprostszy, czyli zupę i stworzyłam przepis na prosty krem z kalafiora🥄

Przepis na prosty krem z kalafiora

Składniki:

  • 1 kg kalafiora
  • 3 łyżki oliwy
  • 1/2 cebuli
  • 4 ząbki czosnku
  • 8-10 liści bazylii
  • pieczywo pszenne (pół bagietki lub chleb)
  • sól i pieprz

Prosty krem z kalafiora

Przygotowanie:

  1. Kalafior ugotować w osolonej wodzie na średnim ogniu przez 20-30 min. do miękkości (im krótszy czas gotowania, tym mniejsze straty składników odżywczych).
  2. Na patelni rozgrzać 1 łyżkę oliwy i zeszklić pokrojoną w kostkę cebulę, następnie dodać czosnek (przeciśnięty przez praskę lub rozgnieciony i pokrojony w plasterki) i smażyć jeszcze chwilę.
  3. Kalafior odcedzić i dodać do garnka cebulę wraz z czosnkiem. Całość zblendować na krem i doprawić.
  4. Na używanej wcześniej patelni rozgrzać pozostałe 2 łyżki oliwy. Pieczywo pokroić w kostkę i wrzucić na rozgrzany olej. Smażyć do momentu, kiedy grzanki będą chrupiące.
  5. Gotowy krem z kalafiora podawać z grzankami i świeżą bazylią.

Prosty krem z kalafiora

Prosty krem z kalafiora

Więcej inspiracji…

Po pomysły na inne wytrawne dania znajdziesz w zakładce WYTRAWNE 🧄


Piśmiennictwo:

  • Krochmal-Marczak B., Sawicka B., Stryjecka M., Pisarek M., Bienia B., Wartość odżywcza i prozdrowotna wybranych warzyw z rodzaju kapusta (Brassica L.), Herbalism, 2017, 1(3), s. 80–91
  • Sikorska-Zimny K. WYBRANE GLUKOZYNOLANY I ICH POCHODNE:
    ŹRÓDŁA, WŁAŚCIWOŚCI ORAZ DZIAŁANIE NA ORGANIZM CZŁOWIEKA. BROMAT. CHEM. TOKSYKOL. – XLIX, 2016, 1, str. 96 – 105

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *